سیستم ترمز آلفارومئو

نوامبر 14, 2017 5:33 ق.ظ

سیستم ترمز آلفارومئو

ترمز ضدقفل یا ABS

تاقبل از اواسط دهه 90 میلادی، ABS میان خودروسازان محبوبیتی نداشت. بدون ABS ، راننده‌ها مجبور بودند برای قفل‌نشدن چرخ‌ها در سطوح لغزنده، مدام پدال ترمز را فشار دهند. در این حالت، فرمان خودرو در کنترل راننده نبود. اما بزرگترین مزیت ABS نیز همین فرمان‌پذیری خودرو در هنگام سرخوردن است. همچنین ABS در هر لحظه می‌تواند فشار ترمزها در هر چهار چرخ به صورت جداگانه تنظیم نمایند .

‌کنترل پایداری یا ESP

قطعا بعد از ابداع ترمزهای ABS ، کنترل پایداری یا ESP مهمترین دستاورد مهندسان برای bارتقای ایمنی خودروهاست. کمپانی آلمانی بوش سال 1995 برای نخستین‌بار پای ESP را به دنیای خودروها باز کرد. به نظرتان اولین خودروهایی که به ESP مجهز شدند چه مدل‌هایی بود؟ مرسدس S-class و ب‌ام‌و سری7 و آلفارومئو ! این سیستم در هر لحظه عملکرد سیستمABS ، کنترل کشش و همچنین میزان چرخاندن فرمان را رصد می‌کند و در صورت تشخیص شتاب جانبی، وارد عمل می‌شود. از سال 2012 وجود ESP برای تمام خودروهای بازار ایالات متحده اجباری شد.

سیستم پیش فعال سازی ترمز (pre-fill)

در زمان انتخاب مود اسپرت (Dynamic) یک سیستم جدید با نام سیستم پیش فعال سازی ترمز (pre-fill) در خودرو جولیتا فعال می شود این سیستم جدید با بهره گیری از امکانات سیستم VDC قابلیت واکنش سریع تر سیستم ترمز را امکان پذیر می سازد.

هنگامیکه یونیت کنترل وضعیتی خطرناک را در آن نیاز به ترمزگیری سریع است شناسایی نماید سیستم ترمز چند لحظه قبل از اینکه راننده عملا پدال ترمز را فشار دهد فشرده می شود تا به این ترتیب سریعترین واکنش ممکن در سیستم ترمزگیری تضمین شده ودر نتیجه خط ترمز خودرو کاهش یابد.