12 نکته ساده برای افزایش طول عمر خودرو

ژانویه 27, 2024 10:37 ب.ظ

با توجه به هزینه‌های بالای خرید و تعمیرات خودرو، نگهداری صحیح از آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای به حداکثر رساندن طول عمر و به حداقل رساندن تعمیرات، نگهداری صحیح خودرو از همیشه مهمتر است. خوشبختانه، کارهای ساده ای وجود دارد که می توانید برای دوام بیشتر ماشین خود انجام دهید.

در این مقاله، به بررسی ۱۲ نکته‌ی کلیدی برای افزایش طول عمر خودرو می‌پردازیم. این نکات، از مراقبت‌های ساده روزانه تا روش‌های پیشرفته‌تر برای حفظ و نگهداری از خودروهای الفارومئو و یا دیگر خودروها می‌باشد. با رعایت این نکات، می‌توانید علاوه بر افزایش عمر خودرو، ایمنی و کارایی آن را نیز بهبود بخشید.

12 نکته برای افزایش طول عمر خودرو

1- تمیز کردن و شستن داخل و خارج خودرو

تمیز کردن بیرونی خودرو به نگهداری از رنگ و بدنه آن کمک می‌کند. آلودگی‌های محیطی مانند گرد و غبار، خاک، حشرات، و فضولات پرندگان می‌توانند به رنگ خودرو آسیب برسانند. اگر این آلودگی‌ها را به حال خود رها کنید، می‌توانند باعث ایجاد خراش، ترک، و زنگ‌زدگی شوند.

تمیز کردن داخل خودرو نیز مهم است. از محصولات تمیزکننده ای استفاده کنید که برای داخل خودرو طراحی شده اند تا داخل آن نیز در شرایط خوبی باشد. این مورد هم می تواند از مشکلاتی مانند آسیب دیدن چرم و صندلی ها و سایر قسمت های داخلی جلو جلوگیری کند.

تمیز کردن بیرونی خودرو

2- فیلتر روغن و فیلتر هوا را عوض کنید

فیلتر هوای خودرو کثیفی ها و زباله ها را که می تواند به موتور شما آسیب جدی وارد کند و سال ها عمر آن را از بین ببرد، فیلتر می کند. ذره ای به کوچکی یک دانه شن می تواند از فیلتر هوای آسیب دیده عبور کند و به قطعات داخلی موتور مانند سیلندرها و پیستون ها آسیب برساند.

یک فیلتر هوای تمیز، کثیفی ها و زباله ها را از هوای بیرون جذب می کند و از رسیدن آن به محفظه احتراق جلوگیری می کند و احتمال نیاز به تعمیرات گران قیمت را کاهش می دهد.تعویض منظم فیلتر هوا یک راه ارزان و آسان برای افزایش طول عمر موتور خودرو است. فیلتر هوا را هر دو ماه یکبار چک کنید و در صورت کثیف بودن یا به عنوان بخشی از تنظیم، آن را تعویض کنید.

روغن موتور نیز وظیفه روانکاری و کاهش اصطکاک بین قطعات موتور را بر عهده دارد. با گذشت زمان، روغن موتور با ذرات و آلودگی‌ها مخلوط می‌شود و کیفیت خود را از دست می‌دهد. فیلتر روغن با حذف این ذرات و آلودگی‌ها، کیفیت روغن موتور را حفظ می‌کند و از آسیب به موتور جلوگیری می‌کند.

3- از عادت های بد رانندگی اجتناب کنید

عادات رانندگی شما تأثیر زیادی بر طول عمر خودروی شما دارد. در ادامه نکات مهم رانندگی ایمن برای افزایش طول عمر خودرو را بررسی میکنیم:

– چرخش در سرعت‌های بالا، شتاب گرفتن بیش از حد و ترمز شدید می‌تواند روی لاستیک‌های شما تأثیر بگذارد، به این معنی که لاستیک‌ها آج را از دست می‌دهند. ترمز شدید منجر به خراب شدن لنت ترمز شما می شود. عادات بد رانندگی نیز بر چندین قطعه خودرو فشار وارد می کند که عمر آنها را کوتاه می کند. شتاب قوی بدترین چیز نیست، اما اگر همیشه آن را انجام دهید (و زمانی که موتور سرد است)، به قسمت‌هایی از موتور آسیب می‌رسانید.

– پیوسته رانندگی کنید، به آرامی شتاب بگیرید و سرعت مجاز را رعایت کنید. بیشترین ساییدگی موتور در 10 تا 20 دقیقه اول کار رخ می دهد. رعایت این مورد نه تنها به حفظ سلامت موتور خودروی شما کمک می کند، بلکه خطر تصادف را نیز کاهش می دهد.

– از رانندگی با باک کم یا خالی خودداری کنید، زیرا می تواند باعث زنگ زدگی داخلی، گرمای بیش از حد و آسیب به پمپ بنزین خودرو شما شود. اگر می توانید به آن کمک کنید، سعی کنید همیشه باک بنزین خود را بیش از ¼ پر نگه دارید.

– هنگام چرخاندن فرمان، آن را بیش از چند ثانیه در حالت منتهی به راست یا چپ نگه ندارید. انجام این کار می تواند به پمپ فرمان برق آسیب برساند.

– استفاده کمتر از 3 کیلومتر در روز بیشتر از آن‌که باعث افزایش عمر مفید خودرو شود، به موتور آسیب وارد می‌کند. علت این است که رانندگی در مسیرهای خیلی کوتاه و خاموش کردن زودهنگام موتور باعث می‌شود دمای موتور به حد ایده آل نرسیده و لجن روغن داخل موتور جمع شود. از طرفی دمای پایین موتور باعث فرسایش موتور نیز می‌شود.

4- لاستیک ها را چک کنید

لاستیک هایی که کمتر از حد باد شده هستند مصرف سوخت را افزایش میدهند و ممکن است فرمان کمتری پاسخگو باشند و بر فواصل ترمز تأثیر بگذارند. هنگامی که توقف اضطراری یا مانور ناگهانی برای جلوگیری از برخورد ضروری باشد، می تواند خطرناک باشد. فشار کم تایر می تواند به دیواره های جانبی لاستیک اجازه دهد تا بیش از حد خم شوند و گرما ایجاد کنند. گرمای متوسط باعث تسریع سایش آج لاستیک می شود. گرمای زیاد می تواند منجر به از دست دادن بخش های آج یا حتی فوران شود.

برای حفظ فشار ایمن تایرها، لاستیک های خود را به طور منظم و هفته ای یک بار چک کنید. ترجیحاً حداقل یک بار در ماه و قبل از هر سفر جاده ای طولانی آنها را چک کنید.

برخی از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند لاستیک هارا بچرخانید (یعنی لاستیک‌های جلو را به عقب و برعکس به صورت ضربدری تعویض کنید) تا ساییدگی و عمر لاستیک را افزایش دهید.

لاستیک ها را چک کنید

5- چراغ های هشدار خود را بررسی کنید

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای دوام بیشتر ماشین خود انجام دهید این است که مشکلات در جوانه را برطرف کنید.

نادیده گرفتن چراغ‌های اخطار می‌تواند آسان باشد، به خصوص زمانی که به نظر می‌رسد تفاوتی در عملکرد ماشین هنگام روشن شدن وجود نداشته باشد. با این حال، عدم کنترل مشکلات می‌تواند به معنای پایان زودهنگام عمر خودرو شما باشد.

چراغ‌های موتور، ترمز و فرمان برقی نشان‌دهنده برخی از فوری‌ترین ایرادات است که می‌تواند منجر به هزینه‌های تعمیرات گران قیمت یا بدتر از آن، وضعیت رانندگی ناایمن شود.

در حالی که مشکلات ترمز و فرمان کنترل خودرو را کاهش می‌دهد، چراغ موتور ممکن است به دلایل مختلفی روشن شود. درپوش پرکننده شل یا مبدل کاتالیزوری آلوده به مراتب نگران‌کننده‌تر، همه با یک چراغ مشخص می‌شوند و بهتر است هر چیزی را که در مورد آن مطمئن نیستید فوراً توسط متخصصان بررسی کنید.

به یاد داشته باشید، همین رویکرد هوشیارانه در مورد صداهای غیرمعمول ماشین نیز به رفع مشکلات در نطفه کمک می‌کند و می‌تواند سال‌ها به طول عمر ماشین شما اضافه کند.

6- سرویس دوره‌ای خودرو را به موقع انجام دهید

این مورد مهمترین بخش تعمیر و نگهداری خودرو است. این سرویس میتواند شامل بررسی و تعویض قطعات و مایعات خودرو، تعویض فیلتر هوا، شمع‌ها و تسمه و .. باشد که به مرور زمان فرسوده شده یا مستهلک می‌شوند. انجام سرویس دوره‌ای به موقع می‌تواند از بروز مشکلات جدی و پرهزینه در آینده جلوگیری کند.

فواصل سرویس دوره ای معمولا بر اساس زمان یا کیلومترهای پیموده شده تعیین می شود. به عنوان مثال، برخی از خودروها باید هر شش ماه یا 10 هزار کیلومتر سرویس شوند. دفترچه راهنمای خودرو اطلاعات دقیقی در مورد فواصل سرویس دوره ای ارائه می دهد.

6- سرویس دوره‌ای خودرو را به موقع انجام دهید

7- سطح مایعات را مرتباً بررسی کنید

بررسی منظم مایعات هزینه های نگهداری طولانی مدت را کاهش می دهد و باعث میشود ماشین شما به خوبی کار کند.

روغن موتور – قسمت های متحرک موتور را روغن کاری می کند. بدون سطوح مناسب روغن، موتور شما ممکن است در نهایت از کار بیفتد. هر دو هفته یک بار با باز کردن درب موتور (در حالی که ماشین هم سطح زمین است) و میله اندازه‌گیری، چک کنید.

مایع گیربکس – مایع گیربکس باید قرمز روشن باشد و نباید بوی سوختگی بدهد. اگر به نظر می رسد یا بوی سوختگی می دهد، مایع گیربکس خود را شستشو دهید. اگر خراب شود می تواند به گیربکس شما آسیب برساند.

خنک کننده موتور – همچنین به عنوان ضد یخ شناخته می شود، خنک کننده ماشین شما را در هوای گرم یا سرد حفظ می کند. سطح ضد یخ باید دو بار در سال قبل از شروع فصل گرم یا سرد بررسی شود. در بسیاری از خودروها، می‌توانید با نگاه کردن به مخزن مایع خنک‌کننده پلاستیکی شفاف زیر کاپوت، سطح ان را بررسی کنید. در خودروهای قدیمی، ممکن است لازم باشد درب رادیاتور را زمانی که ماشین سرد است بردارید.

برخی از کلاهک‌ها دارای یک نشانگر کوچک برای نشان دادن سطح هستند. ضد یخ باید صورتی، سبز یا زرد باشد. سیستم خنک کننده شما هم به مایع خنک کننده(ضد یخ) و هم به آب نیاز دارد، بنابراین مایع خنک کننده رقیق نشده را داخل سیستم خنک کننده خود نریزید. آن را با آب به نسبت 50-50 معمولاً توصیه شده رقیق کنید.

مایع ترمز – در حالی که سطح مایع خنک کننده را بررسی می کنید، روغن ترمز نیز به راحتی قابل بررسی است. روغن ترمز باید در هر تعویض روغن یا حداقل سالی یک بار چک شود.

مایع شیشه‌شو – شما ممکن است بیشتر از آنچه فکر می کنید از برف پاک کن استفاده کنید، بنابراین سطح مایع را یک بار در ماه بررسی کنید. سطح مایعات را اغلب در فصول بارانی و زمستانی و قبل از رفتن به یک رانندگی طولانی بررسی کنید.

سطح مایعات را مرتباً بررسی کنید

8- از ترمز دستی خود استفاده کنید

حتی اگر در حال رانندگی با خودرویی با گیربکس اتوماتیک هستید، به طور منظم از ترمز دستی خود استفاده کنید، به خصوص اگر در شیب پارک کرده‌اید. این به تنظیم ترمزهای عقب خودرو کمک می کند و باعث دوام بیشتر آنها می شود. در زمستان از ترمز دستی خود استفاده نکنید زیرا ترمز شما یخ می زند و تا زمانی که آب شود گیر می کند.

9- از قطعات یدکی اصلی استفاده کنید

یکی دیگر از عوامل مهم در حفظ سلامت خودرو، استفاده از قطعات یدکی اصلی است زیرا این مسئله در نهایت موجب افزایش دوام خودرو خواهد شد. قطعات یدکی اصلی توسط شرکت سازنده خودرو تولید می‌شوند و با استانداردهای لازم مطابقت دارند.

شاید به‌ظاهر استفاده از قطعات یدکی فرعی و ارزان، مقرون‌به‌صرفه باشد، اما در صورت بروز مشکلات ناشی از استفاده از کالای نامرغوب با ضررهای زیادی روبرو خواهید شد.

10- از سوخت با کیفیت بالا استفاده کنید

سوخت، یکی از مهم ترین عواملی است که بر عملکرد و طول عمر موتور خودرو تأثیر می گذارد. سوخت با کیفیت حاوی مواد افزودنی است که به تمیز نگه داشتن موتور و جلوگیری از تشکیل رسوب و رسوبات کمک می کند. این امر می تواند به کاهش مصرف سوخت، افزایش قدرت و شتاب، و کاهش انتشار آلاینده ها کمک کند.

همواره از سوخت متناسب با خودرو خود استفاده کنید. خودروهایی که مجهز به سیستم‌های توربوشارژر یا سوپرشارژر هستند و همچنین خودروهایی که موتور با تراکم بالا دارند باید از بنزین با اکتان بالا استفاده کنند. بنابراین برای این دسته از خودروها استفاده از بنزین سوپر یا بنزین معمولی با مکمل‌های اکتان معتبر منجر به افزایش طول عمر خودرو خواهد شد.

11- از خودرو در برابر تغییرات آب و هوا محافظت کنید

شرایط آب و هوایی سخت، چه گرمای شدید چه سرما، می تواند تأثیر منفی بر خودرو شما داشته باشد و طول عمر آن را کاهش دهد، مگر اینکه اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید. در روزهای سردتر، بهتر است قبل از حرکت در جاده، اجازه دهید خودروی شما حداقل 30 ثانیه تا یک دقیقه گرم شود تا از سلامت موتور خود محافظت کنید.

برای مراقبت از خودرو در روزهای گرم و آفتابی، همیشه سعی کنید ماشین خود را در پارکینگ پارک کنید. اگر این امکان وجود ندارد، در سایه پارک کنید یا روکش ماشین بخرید. پرتوهای فرابنفش خورشید رنگ ماشین را خراب میکنند و باعث محو شدن آن می شوند. برخی از روکش‌های خودرو نیز از خودروی شما در برابر نور خورشید، رطوبت، فضولات پرندگان و گرد و غبار محافظت می‌کنند.

از خودرو در برابر تغییرات آب و هوا محافظت کنید

12- تعمیرات جزئی را به موقع انجام دهید.

مسائل کوچک در صورت عدم توجه می توانند به مشکلات بزرگی تبدیل شوند و هزینه بیشتری ایجاد کنند. در اولین فرصت مشکلات جزئی خودرو را تعمیر کنید تا از آسیب بیشتر و تعمیرات پرهزینه خودروی خود در جاده جلوگیری کنید. هنگام انجام سرویس دوره ای باید به شما در مورد تعمیرات مورد نیاز هشدار دهد.

 

خودرو یک وسیله نقلیه گران‌قیمت است و نگهداری از آن اهمیت زیادی دارد. با رعایت نکات ذکر شده در این مقاله، می‌توانید عمر خودروی خود را افزایش دهید و از آن به مدت طولانی‌تری استفاده کنید. همچنین می‌توانید از خرابی‌های ناگهانی و صرف هزینه‌های زیاد برای تعمیرات آن جلوگیری کنید.