نکات تابستانی خودرو: محافظت از آلفارومئو در برابر آسیب های خورشید

ژانویه 24, 2024 4:05 ق.ظ

بیشتر رانندگان به کارهایی که برای نگهداری وسیله نقلیه خود در ماه های زمستان باید انجام دهند فکر می کنند، اما آیا می دانستید که محافظت از خودرو در تابستان نیز به همان اندازه مهم است؟

تابستان فصل لذت بردن از رانندگی در هوای آزاد است، اما همچنین می تواند فصلی سخت برای خودروی شما باشد. اشعه های خورشید می توانند به ظاهر و عملکرد قسمت های مختلف خودرو آسیب برسانند. اگر صاحب یک آلفارومئو هستید، مهم است که خودروی خود را در برابر آسیب های خورشید محافظت کنید.

ما در این مقاله، نکات آسان و موثری را برای محافظت از خودرو در تابستان و آسیب های ناشی از نور خورشید به شما معرفی می کنیم.

مضرات آفتاب برای خودرو

آفتاب سوزان می تواند به خودروی شما آسیب جدی وارد کند. اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث محو شدن و اکسید شدن رنگ بدنه، آسیب به اثاثه یا لوازم داخلی، ترک خوردن داشبورد و سایر خرابی های خودرو می شود.

آسیب به داخل خودرو

داشبورد خودرو یکی از نقاطی است که بیشترین تماس مستقیم را با آفتاب دارد. شدت نور آفتاب و اشعه فرابنفش هنگام برخورد به شیشه جلو تشدید می شود و همین امر می تواند باعث رنگ پریدگی داشبورد شود. صندلی های چرمی نیز در برابر نور آفتاب آسیب پذیر هستند. روغن های طبیعی چرم در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید خشک می شوند و باعث سفت شدن و ترک خوردن چرم می شوند. حتی صندلی های چرمی مقاوم در برابر نور آفتاب نیز در صورت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید آسیب می بینند.

جالب است بدانید که نور خورشید، می‌تواند باعث تشدید انتشار مواد سمی موجود در داخل خودرو شود. این مواد سمی، به‌طور مداوم از مواد شیمیایی به کار رفته در ساخت بخش داخلی خودرو متصاعد می‌شوند.

داخل خودرو آلفارومئو

آسیب به خارج خودرو

نور مستقیم و مداوم آفتاب می‌تواند باعث خرابی رنگ خودرو شما شود. رنگ‌های تیره‌تر مانند سیاه، آبی یا قرمز حساسیت بیشتری به این نور دارند، اما در هر حال رنگ هر خودرویی ممکن است در اثر نور بی وقفه و مداوم آفتاب خراب شود. قطعاتی پلاستیکی بیرون خودرو نیز در معرض آسیب قرار دارند. معمولاً به قطعاتی نظیر سپر، گلگیر، پوشش آینه‌ها و باربند بی‌توجهی می‌شود، اما رنگ آن‌ها نیز ممکن است در اثر نور آفتاب از بین برود.

روش‌های جلوگیری از آسیب خودرو در تابستان

بیشتر آسیب های ناشی از آفتاب خودرو را می توان از طریق تعمیر و نگهداری منظم خودرو و عادات خوب پارک، درمان یا پیشگیری کرد. شما می توانید با حفظ رنگ خودرو و فضای داخلی خودرو از خودرو خود در برابر آسیب آفتاب محافظت کنید. در ادامه چند نکته برای جلوگیری از آسیب خودرو در تابستان را بررسی خواهیم کرد:

  • پارک کردن خودرو در سایه

این ساده ترین شکل محافظت از خودرو در تابستان است. برای کمک به خنک نگه داشتن فضای داخلی و محافظت از آن در برابر تابش مستقیم نور خورشید به خصوص در ساعات اوج آفتاب، در سایه پارک کنید. برای کمک به کاهش دمای داخلی و یکسان شدن فشار هوا، درصورت امکان میتوانید پنجره ها را به اندازه یک شکاف باز کنید.

پارک کردن خودرو در سایه

  • استفاده از آفتاب گیر برای شیشه های جلو و عقب

نمی توان انکار کرد که قسمت های داخلی جلوی ماشین شما بیشترین نور خورشید را دریافت می کند. آفتابگیرها راه حلی ساده و در عین حال موثر برای محافظت از داخل خودرو در برابر نور مستقیم خورشید هستند. این سپرهای انعکاسی به عنوان یک مانع عمل می کنند و از گرم شدن کابین و آسیب رساندن اشعه های خورشید به داشبورد یا لوازم داخلی خودرو جلوگیری می کنند.

استفاده از آفتاب گیر برای شیشه های جلو و عقب

  • تمیز کردن کابین خودرو

تمیز کردن کابین خودرو به طور منظم می تواند به کاهش ضرر آفتاب برای خودرو کمک کند. گرد و خاک و کثیفی می توانند به جذب اشعه ماورا بنفش (UV) کمک کنند. اشعه UV می تواند باعث آسیب به سطوح داخلی خودرو شود. تمیز کردن کابین خودرو می تواند به از بین بردن این گرد و خاک و کثیفی کمک کند و از جذب اشعه UV جلوگیری کند. علاوه بر این، تمیز کردن کابین خودرو آلفارومئو شما می تواند به خنک نگه داشتن آن در روزهای گرم کمک کند.

  • دودی کردن شیشه های خودرو

دودی کردن شیشه‌ها به طور قابل توجهی گرمای داخل کابین را کاهش می‌دهد. این کار باعث می‌شود تا رانندگی در هوای گرم راحت‌تر و ایمن‌تر باشد.

دودی کردن شیشه‌ها نیز گزینه مناسبی برای نگهداری خودرو در مقابل نور خورشید است. دودی کردن شیشه ها همچنین می تواند باعث کاهش تابش اشعه فرابنفش (UV) به داخل کابین خودرو شود. اشعه فرابنفش می تواند باعث آسیب به پوست و چشم ها شود. دودی کردن شیشه ها می تواند تا حدی از این آسیب ها جلوگیری کند. این کاری مزایای دیگری مثل جلوگیری از تابش نور خورشید, کاهش دمای داخل کابین خودرو, افزایش مقاومت شیشه های خودرو, حفظ حریم خصوصی داخل خودرو و.. نیز دارد.

  • شستن و استفاده از واکس محافظتی رنگ بدنه

شستن و واکس زدن منظم خودرو برای حفظ نمای بیرونی آن در تابستان ضروری است. پرتوهای شدید خورشید می تواند باعث محو شدن و خراب شدن رنگ در طول زمان شود. بنابراین توصیه می‌شود در فصل تابستان دفعات شستن خودرو را بیشتر کرده و بعد از هر بار شستن، حتماً با یک پارچه نرم آن را خشک کنید.

علاوه بر شستن منظم، استفاده از واکس نیز می‌تواند به محافظت از رنگ خودرو کمک کند. واکس یک لایه محافظتی بر روی رنگ خودرو ایجاد می‌کند که از آن در برابر اشعه‌های خورشید، گرد و غبار و سایر عوامل آسیب‌رسان محافظت می‌کند.

شستن مکرر خودرو و استفاده از یک لایه محافظ مانعی در برابر اشعه ماوراء بنفش ایجاد می کند و خطر محو شدن رنگ را به حداقل می رساند.

  • استفاده از کاور یا چادر ماشین

اگر پارکینگ سرپوشیده در دسترس نیست، سرمایه گذاری روی یک کاور خودرو با کیفیت بالا عاقلانه است. روکش خودرو یک راه‌حل رایج و قدیمی برای محافظت در برابر اثرات مخرب خورشید، گرد و غبار و سایر زباله ها ایجاد می کند. به دنبال کاور دو لایه با لایه‌ی میانی پنبه باشید که برای بدنه خودروی شما طراحی شده است.

استفاده از کاور یا چادر ماشین

  • چک کردن مرتب فشار باد لاستیک ها

دمای بالا می تواند منجر به انبساط هوا در داخل لاستیک شود و در نتیجه باد بیش از حد ایجاد شود. بنابراین بهتر است حداقل یک بار در ماه فشار باد لاستیک های خودرو را چک کنید. توصیه می کنیم این کار را صبح زود و در حالی که دما پایین تر است انجام دهید تا دقیق ترین خوانش را بدست آورید و مطمئن شوید که در محدوده توصیه شده سازنده باقی می ماند. لاستیک هایی که به درستی باد شده اند راندمان سوخت را افزایش می دهند، هندلینگ را بهبود می بخشند و عمر لاستیک را افزایش می دهند.

  • بررسی باتری خودرو

با توجه به افزایش دمای هوا در فصل تابستان با اجرای مداوم سیستم تهویه مطبوع بار بیشتری بر روی باتری خودرو قرار می‌گیرد. این امر می‌تواند منجر به کاهش عمر باتری و یا حتی روشن نشدن خودرو در روزهای گرم تابستان شود.

بنابراین، چک کردن دوره‌ای باتری خودرو آلفارومئو در فصل تابستان امری ضروری است. این کار می‌تواند از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کرده و از هزینه‌های اضافی جلوگیری کند.

  • بررسی مایعات خودرو

زمانی که دمای هوای بیرون بالاست، مایعات خودروی شما می‌تواند بسیار سریع‌تر از معمول استفاده شوند.

خنک کننده: با بررسی سطح و وضعیت مایع خنک کننده در مخزن خودرو شروع کنید. اگر کدر یا زنگ زده است، آن را تعویض کنید. در غیر این صورت، فقط باید آن را تا سطح نشان داده شده بالا ببرید.
روغن موتور: یک موتور داغ نیاز به روغن کاری دارد. روغن موتور خود را همیشه در فواصل زمانی ذکر شده در دفترچه راهنمای خودرو تعویض کنید. به علاوه، به یاد داشته باشید که سطح روغن را حداقل یک بار در ماه بررسی کنید.
مایع گیربکس: رانندگی با سطح پایین از مایع گیربکس ماشین خطرناک است. وقتی سطوح پایین می‌آیند، یک قیف کوچک را از طریق لوله‌ی دیپ استیک وارد کنید تا دوباره پر شود. هر بار کمی اضافه کنید تا از ریختن آن جلوگیری شود.

سخن پایانی

در پایان، محافظت و نگهداری از خودرو آلفارومئو در برابر آسیب های خورشیدی در ماه های تابستان برای حفظ زیبایی و عملکرد آن ضروری است. آفتاب شدید می تواند بر رنگ، فضای داخلی و وضعیت کلی خودروی شما تأثیر بگذارد.

با پیروی از نکات کاربردی ارائه شده در این مقاله، می‌توانید مطمئن شوید که از خودروتان در برابر آفتاب و فصل تابستان محافظت میشود. انجام این اقدامات پیشگیرانه نه تنها جذابیت زیبایی خودرو شما را حفظ می کند، بلکه به طول عمر و ارزش فروش مجدد آن نیز کمک می کند.